Ogrody BAHA`I

Ogrody Bahá`i w Haifie są obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Położone na stromym stoku tarasowe ogrody rozciągają się od stóp Góry Karmel aż po jej szczyt. Prace nad budową ogrodów trwały od roku 1987. W roku 1998 udostępniono do zwiedzania część górnych tarasów a oficjalne otwarcie całości nastąpiło w maju 2001 roku.

Czytaj więcej: Ogrody BAHA`I

Rosh Hanikra

Biały klif na granicy izraelsko-libańskiej jest równocześnie linią frontu i atrakcją turystyczną. Oficjalnie oba kraje są w stanie wojny, a wysoka skała jest doskonałym punktem obserwacyjnym na bardzo duży odcinek granicy lądowej i morskiej. Na szczycie wzgórza znajdują się wieże strażnicze, a w nich żołnierze. Jednak nic poza tym, że przejście graniczne jest tutaj nieczynne, nie wskazuje na konflikt.

Dla Izraelczyków Rosh Hanikra jest przede wszystkim miejscem, które należy pokazać gościom odwiedzającym ich kraj. Wysoki klif, zbudowany z kredowobiałej skały i ukryte wewnątrz niego groty są unikalnym miejscem w całym Izraelu.

Czytaj więcej: Rosh Hanikra

Nimrod

Park Narodowy Forteca Nimrod (arabska nazwa Qal'at Subayba, Zamek Klifu), położony na wysokości 850 m. n.p.m. jest ozdobą stoków pasma górskiego Antylibanu. Rozciąga się niego piękny widoki na całą Dolinę Hula, aż po Jezioro Galilejskie, oraz na szczyt Hermon wznoszący się na północy pasma.

Z jego nazw ą związane są dwie legendy. Jedna opowiada o wielkim myśliwym Nimrodzie, królu Shinar i prawnuku Noego, którego, w tym miejscy ukarał Allaha, wkładając mu do głowy komara, który doprowadził go do szaleństwa. Inna legenda opowiada, że Nimrod zbudował tu zamek i za pomocą swej długiej ręki wyciągał wodę z Banias.

Czytaj więcej: Nimrod

Morze Martwe

Chociaż nazwa oficjalna brzmi Morze Martwe (po hebrajsku Yam HaMelah „morze soli”), to właściwie jest to jezioro. Najniżej położone miejsce na świecie, 400 metrów pod poziomem morza i najbardziej zasolony zbiornik wodny na ziemi. Powierzchnia całkowita wynosi około 1 200 km2. Rozciąga się na długości 65 kilometrów, a w najszerszym punkcie ma 18 kilometrów. Część północna jest znacznie głębsza niż środkowa, gdzie głębokość morza dochodzi do zaledwie około dziesięciu metrów. Jego najgłębszy punkt leży 794 metrów poniżej poziomu Morza Śródziemnego.

Czytaj więcej: Morze Martwe